Prvé programovateľné stroje
Rok 1801
Tkáčsky stroj - vytvoril ho francúzsky vynálezca Joseph Marie Jacquard, v ktorom sa tkaný vzor vytváral pomocou dierkovaných kartičiek. Zmena kartičky uľahčila to, čo by sa inak muselo urobiť iba prestavením celého stoja.
Rok 1834
Analytický stroj – je to vylepšený diferenčný stroj, ktorého autorom je Charles Babbage. Tento stroj už mal byť programovateľný, ktorého vstupom pre zadávanie programov mali byť práve dierne štítky a výstupom tlačiareň, ploter kriviek a zvonček. Stavba stroja bola však nákladná a po odmietnutí ďalšej vládnej pomoci sa o stroj prestali ľudia zaujímať. Programy pre tento stroj navrhla Ada Augusta Lovelace a je považovaná za 1. programátora na svete.
Rok 1843
Diferenčný stroj – vytvorili ho otec a syn Georg a Edvard Scheutzovci. Išlo o prvý stroj, ktorý tlačil mechanicky počítané tabuľky.
Rok 1890
Diernoštítny stroj - skonštruoval ho Herman Hollerith. Tento stroj používal pre vstup dierne štítky, fungoval na elektromechanickom princípe, slúžil ako tabelátor a použil sa v spojení s triediacou skrinku pri americkom sčítaní ľudu. Neskôr si Hollerith založil spoločnosť na výrobu diernoštítkových strojov, ktorá sa stala jadrom firmy IBM.