Počítač je našou súčasťou...

Druhy počtíačov podľa veľkosti, výkonnosti a určenia

a) superpočítačezaraďujú sa medzi najvýkonnejšie počítače; využívajú sa na vedecké účely, t. j. riešenie mimoriadne zložitých technických výpočtov, akými sú napr. genetický výskum, riadenie simulácií v molekulárnej oblasti a pod.; majú zložitú architektúru (paralelná činnosť stoviek procesorov) a vysoký výkon (bilióny operácií za sekundu). Medzi takéto počítače patrí slovenský superpočítač AUREL, využívaný na možnosti bádania pre vedcov a nových možností pre priemysel.

b) strediskové počítačevyužívajú sa vo veľkých firmách na riadenie informačných systémov; obsahujú výkonnú základnú jednotku, vysokú kapacitu a výkon spoločne využívaných periférií; paralelne môže byť spracovaný veľký počet úloh.

c) počítače strednej triedyvyužívané v stredne veľkých firmách či školách na prácu s graficky náročnými aplikáciami; obsahujú výkonné mikroprocesory, majú veľkú kapacitu vonkajších pamätí a viacužívateľské spracovanie.

d) osobné (personálne) počítače – v súčasnosti je to najrozšírenejšia skupina počítačov; ide o klasické počítače typu IBM PC; sú určené pre jedného používateľa (osobu); využívajú sa na prácu s kancelárskym, aplikačným softvérom, až po riadenie technologických procesov, tzn. vo firmách, školách, na úradoch, ale aj v domácnostiach na vzdelávanie, komunikáciu či zábavu.

Podľa vyhotovenia rozlišujeme osobné počítače na:

d.1) stolové počítače (desktop, tower),

d.2) prenosné počítače.

Späť na Druhy počítačov

Späť na Úvodnú stránku

Didaktický autotest

 

Vyhľadávanie

© 2015 Produced by Barlíková Eva, Ing. (dpš2)